Ta strona używa ciasteczek

Miło nam zaprezentować artykuł prof Tatiana Dănescu z University of Medicine, Pharmacy, Science and Technology of Târgu Mureş oraz Alexandru-Teodor Coracioniego z "1 Decembrie 1918" University, Alba Iulia: Testing of Published Information on Greenhouse Gas Emissions.

Tekst ten został opublikowany w Audit Financiar, vol. XVIII, no. 4(160)/2020. Oto jego pełna treść:

Jak co roku Portal Innowacyjnego Transferu Wiedzy w Nauce wydaje zbiór ciekawszych publikacji zamieszczonych w nim.

Już drugi rok z rzędu udało nam się zostać zakwalifikowanym to dego wydania. Tym razem nasza praca pt. Wykorzystanie prawa Benforda w analizie poprawności danych finansowych na przykładzie informacji o obrocie towarowym dotyka bardziej praktycznego aspektu analizy danych przy wykorzystaniu Prawa Benforda. Zachęcamy do lektury. Pracę można znaleźć pod tym linkiem.

 

W roku 1993 w stanie Arizona oskarżony Wayne James Nelson został uznany winnym próby wyłudzenia prawie dwóch milionów dolarów ze stanowej kasy. Podczas procesu Nelson - kierownik Arizona State Treasurer starał się przekonać sąd do swej niewinności twierdząc, że fundusze przekazywane były do fałszywego dostawcy. Świadczyłoby to o braku dostatecznych zabezpieczeń w nowym systemie komputerowym.

Ponieważ ludzkie wybory nie są przypadkowe, jest mało prawdopodobne, by wymyślone wartości podążały za Prawem Benforda. Oto kilka sygnałów, które mogą wskazywać na oszustwo w tym przypadku:

 

Prawo Benforda znajduje szerokie zastosowanie w przeróżnych obszarach gdzie występują duże zbiory danych. Okazuje się, że również pliki dźwiękowe posiadają pewne właściwości które pozwalają na zaobserwowanie ich podobieństwa do rozkładu Benforda.

Poniżej prezentujemy załączony program Benford Sound Tester autorstwa Konrada Wrońskiego (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) który w swojej pracy licencjackiej przedstawił jego funkcjonalności oraz przykład działania na plikach w formacie *.WAV.

Mamy przyjemność zaprezentować nasz artykuł pod tytułem "Application of the first digit law in credibility evaluation of the financial-accounting data based on particular cases". Tekst ten został opublikowany w miesięczniku Revizor - Časopis za teoriju i praksu (Auditor - Jornal for theory and practice) wydanym przez  IEF Institut za Ekonomiku i Finansije (Belgrad). Pełny tekst można znaleźć klikając na ten LINK.